Przestrzeń publiczna – co to jest i jakie zasady w niej obowiązują

Przestrzeń publiczna to miejsca ogólnodostępne, z których korzysta się najczęściej nieodpłatnie. Innymi słowy, jest to obszar służący ludziom na co dzień, gdzie mogą zaspokajać swoje potrzeby, spotykać się i spędzać czas wolny.

Co zaliczamy do przestrzeni publicznej, jakie obszary?

W obrębie przestrzeni publicznej znajdują się m.in. parki, budynki użyteczności publicznej (np. kina, muzea, pasaże handlowe, dworce, lotniska), parkingi, parki itp. Nie ma znaczenia, czy dany teren jest prywatny czy nie, jeśli znajduje się na terenie przestrzeni publicznej. Forma własności nie jest więc w takim przypadku istotna. Taka przestrzeń w ujęciu kulturowym jest miejscem działania i podłożem różnorodnych procesów kulturowych.

Przestrzeń publiczna a osoby niepełnosprawne

Niepełnosprawność stanowi często dużą barierę w korzystaniu z przestrzeni publicznej. Aby tak nie było, przestrzeń miejska musi być dostosowana do potrzeb osób niepełnosprawnych. Przełamywanie barier urbanistycznych, architektonicznych i komunikacyjnych to bardzo ważna kwestia, na którą coraz więcej włodarzy miast zwraca baczną uwagę. Tylko wtedy, gdy niepełnosprawni będą traktowani na równi z osobami zdrowymi, możliwe wspólne realizowanie zadań w przestrzeni publicznej .

Uchwyty dla niepełnosprawnych i inne udogodnienia

Uchwyty dla niepełnosprawnych i poręcze znacznie ułatwiają korzystanie z takich miejsc jak ciągi komunikacyjne w różnych budynkach. Bardzo potrzebne są takie urządzenia w toaletach. Seniorzy i osoby z dysfunkcją ruchu muszą mieć możliwość podparcia się, odciążenia ciała w trakcie wykonywania różnych czynności higienicznych. Uchwyt dla niepełnosprawnych ułatwia więc przemieszczanie się po WC oraz skorzystanie z muszli klozetowej czy umywalki. Oczywiście uchwyty dla niepełnosprawnych to nie wszystko. Potrzebne są również inne pomocne sprzęty i instalacje. Wśród nich można wyróżnić głosową sygnalizację świetlną, rampy dla wózków inwalidzkich czy np. niższe kasy na dworcach PKS i PKP.

W przestrzeni publicznej powinni czuć się dobrze wszyscy użytkownicy. Jeśli jakaś grupa osób zostanie pominięta lub niedoceniona, wtedy odbija się to na wielu aspektach życia społecznego.

Post Author: DzieciakStyl