Co przygotować na powrót niemowlaka do domu?

Powrót do domu mamy i niemowlaka najczęściej odbywa się w trzeciej dobie po porodzie, jeśli nie było żadnych komplikacji. Podczas ostatnich tygodni ciąży rodzice przygotowują dom i wszystkie rzeczy dla niemowlaka np. pościel, kocyk niemowlęcy, butelki i inne akcesoria.

Zadania, które powinien wykonać tata.

Nie trzeba sterylizować całego mieszkania, lecz trzeba po prostu zrobić porządek. Wytrzeć kurze, odkurzyć i umyć podłogi. Mieszkanie powinno być wywietrzone. Jest to najwyższa pora, aby przygotować łóżeczko dla niemowlaka. Wszystkie tekstylia, czyli ubranka, pościel, pieluchy tetrowe, a także kocyk niemowlęcy powinny być wyprane w płatkach mydlanych lub hipoalergicznym płynie do prania. Poza tym trzeba sprawdzić, czy jest zapach pieluch dla niemowlaka.

Zanim mama i dziecko wrócą do domu, dobrze byłoby, gdyby tata zadbał o zawartość lodówki. Przez kolejnych kilka dni może nie być czasu na zrobienie zakupów. Powinny znaleźć się tam zdrowe przekąski, owoce, woda oraz lekkostrawny obiad dla mamy do odgrzania. Warto przygotować butelki do karmienia oraz mleko modyfikowane, na wszelki wypadek, gdyby mamie zdarzył się kryzys laktacyjny.

Jakie rzeczy przygotować dla niemowlaka na drogę do domu?

Dobrze, aby rzeczy na powrót do domu przygotowała mama, jeszcze przed porodem. W torbie powinny znaleźć się ubranka, dostosowane do pory roku. Niezbędne są body i śpiochy lub pajacyk oraz bluza, spodenki i czapeczka. Jesienią i zimą potrzebny będzie kombinezon lub kocyk niemowlęcy do okrycia dziecka. Większość rzeczy zapewne zabrała mama, jadąc do szpitala, ale lepiej upewnić się, czy jest na miejscu wszystko co potrzebne. Najważniejsze jest, żeby nie zapomnieć o przywiezieniu do szpitala fotelika samochodowego.

Co przygotować dla świeżo upieczonej mamy?

Ubranie na wyjście ze szpitala to jeszcze nie będą ulubione spodnie sprzed ciąży. Przydadzą się jeszcze spodnie ciążowe i wygodne buty. Młoda mama po powrocie do domu, na pewno ucieszy się na widok posprzątanego mieszkania oraz zrobionego obiadu. Oprócz tego trzeba zmienić pościel i zadbać o jednorazowe podkłady na łóżko, ponieważ kobieta po porodzie krwawi. Miłym akcentem jest upominek dla świeżo upieczonej mamy np. kwiaty.

Post Author: dzieciak