Czego nie wiesz jeszcze o słynnej witaminie C lewoskrętnej?

Już na wstępie warto zaznaczyć, że witamina C lewoskrętna po prostu nie występuje w naturze, na przekór temu, zapanowała na nią szybko rozprzestrzeniająca się moda. Często słyszy się na jej temat przede wszystkim, że jest tym „cenniejszym” zamiennikiem przemysłowo zsyntetyzowanej witaminy, a tym samym jest nieporównywalnie skuteczniejszym, pochodzącym z natury środkiem zapewniającym zdrowie organizmu. Mimo wszechobecnej mody frapuje nas pytanie, skąd tak naprawdę bierze się wspomniana witamina C lewoskrętna pogłoski dotyczące tej witaminy są przebogate. W tym całym zamieszaniu należy pamiętać o kwestii fundamentalnej. Poszukiwany, zbawienny specyfik zwyczajnie tak naprawdę nie ma prawa bytu!

Witamina C lewoskrętna właściwości

W witaminie C występują dwa podstawowe składniki, czyli kwas L-askorbinowy oraz kwas L-dehydroaskorbinowy.

Nie ulega to wątpliwości z prostego powodu witamina C nie skrywa przed naukowcami od wielu lat żadnych tajemnic, jest gruntownie przeanalizowana. Na dowód tego rozsądnie powiedzieć iż cząsteczki witaminy C to następujące molekuły:

· 6 węgla
· 8 wodoru
· 6 tlenu

Jest to cenna informacja aby użyć zrozumienia oznaczenia przy pomocy liter, jakie dostrzeżemy w nazwach tego środka i jakie stanowi podstawę dylematu, na bazie którego powstała ta ”cenniejsza” witamina C lewoskrętna dla ludzi w każdym wieku. Miejmy na uwadze fakt, iż występujące w nazwie symbole , w którym konkretnie miejscu znajduje się grupa hydroksylowa i tam, gdzie grupa hydroksylowa znajduje się po lewej stronie mamy do czynienia z literą L – ale w najmniejszy sposób nie jest to tożsame z rewelacją, że stamtąd właśnie pochodzi lepsza odmiana kwasu askorbinowego, dlatego jeśli ktoś ktokolwiek będzie próbował wciągnąć Cię w debatę na podobny temat, to już wiesz, co należy mu powiedzieć. Zatem czy trzeba powtórzyć to po raz kolejny?

Witamina C lewo- i prawoskrętna – to ta sama substancja

Fakt, iż konkretna cząsteczka istniejąca w kwasie askorbinowym zawsze ma konkretną konfigurację w najmniejszy sposób nie może upoważnić jej do miana lewoskrętnej, czy też bardziej wartościowej dla organizmu człowieka – ma to bowiem odniesienie jedynie do jej struktury. Kwestią, która ma znaczenie, jest pewna własność, jaką stanowi skręcalność optyczna i ma to związek z tym w jaką konkretnie stronę może skręcać się w niej światło poddane polaryzacji. Reasumując to jedynie właściwość optyczna, natomiast jej wpływ na zdrowie – wszystko to pozostaje bez zmian. Jedynym, co ma szansę stanowi istotną różnicę między dwoma odmianami kwasu askorbinowego to cena, którą część z nas będzie gotowa zapłacić za rzekomo bardziej lubianą czy skuteczniejszą witaminę C.

Postawmy zatem na zdrowy rozsądek i nie doszukujmy się na siłę przyczyny stworzenia lewoskrętnej witaminy C! Jest ona ostatecznie taka sama jak ta dobrze znana, a spór na temat cech chemicznych atomów okazuje się zupełnie zbędny.