Dbaj o kręgosłup w ciąży
W ciąży kręgosłup może nieźle dać się we znaki. Szczególnie im bliżej porodu, tym bardziej możesz odczuwać, że jest przeciążony. Nie ma w tym nic niezwykłego – duży brzuch, ciężkie piersi, parę kilo więcej – udźwignięcie tego wszystkiego jest sporym wyzwaniem. Dlatego aby zapobiec trwałym uszkodzeniom kręgosłupa oraz żeby po prostu żyło ci się lepiej dowiedz się, jak możesz sobie poradzić z dolegliwościami.
Odcinek piersiowy
Ból w tej okolicy spowodowany jest po pierwsze – złą pozycją siedzącą, a po drugie – po prostu stale zwiększającym się ciężarem biustu. Dlatego warto pobuszować po sklepach i znaleźć dobrze dobrany stanik odpowiednio podtrzymujący piersi. Przy miseczce D wybierz taki, który ma szerokie ramiączka.
Odcinek krzyżowy
W ciąży twój ośrodek ciężkości przenosi się ze środka, znad linii bioder, do przodu. Dzieje się tak z powodu coraz większego brzucha. Stąd warto zwracać uwagę na postawę – nie garbić się, trzymać głowę w miarę wysoko, a ręce naturalnie opuszczać wzdłuż tułowia. Dzięki temu cofniesz środek ciężkości na biodra. Gdy kładziesz się spać, zadbaj o to, aby nie leżeć na brzuchu, tylko na boku, a między nogi wkładaj poduszkę. To odciąża twoje plecy. Zwróć też uwagę na materac, na którym śpisz – powinien być średniotwardy.
Odcinek lędźwiowy
Zazwyczaj bóle kręgosłupa pojawiają się około 5 miesiąca ciąża, na skutek działania relaksyny – hormonu rozluźniającego wiązadła i stawy. Nic na to nie poradzisz, więc po prostu staraj się nie przeciążać kręgosłupa. Zabronione są szpilki, które nie tylko nasilają bóle kręgosłupa, ale także mogą spowodować bóle karku, kolan stóp i głowy.
Na co uważać
Jeśli po odpoczynku ból pleców nie mija i na dodatek jest pulsujący, jedź do szpitala. Może on być spowodowany przedwczesnym porodem. Przy bólu promieniującym z kręgosłupa do nóg, które zaczynają drętwieć, idź do lekarza – może to być wypadnięcie dysku. I koniecznie poinformuj lekarza, jeśli przed zajściem w ciążę miałaś problemy z kręgosłupem. Być może lekarz zaleci ci poród w wodzie oraz rehabilitację.
Prowadzenie samochodu
Jeśli ciąża przebiega prawidłowo, nic nie stoi na przeszkodzie, abyś mogła prowadzić samochód. Tylko powinnaś pamiętać o odpowiednim dopasowaniu siedzenia i jego pochylenia, by kolana były lekko ugięte i brzuch nie dotykał kierownicy. Kup sobie poduchę w kształcie rogala – możesz ją sobie dodatkowo podłożyć pod szyję, będzie ci wygodniej.
Ogólne porady
Ciąża to nie choroba, jak mawiają, zatem najprawdopodobniej, jeśli nie masz komplikacji, nie będziesz leżeć „bykiem”, ale normalnie funkcjonować. Nadal bedziesz sprzątać – odkurzać, prasować, myć naczynia itp. Przy długim staniu twój kręgosłup jest bardziej obciążony, dlatego koniecznie rób sobie przerwy podczas na przykład odkurzania. Przy prasowaniu zegnij nogę i ustaw ją na podwyższeniu. Przy ostrym bólu zgłoś się do lekarza – sama nie stosuj żadnych maści, bo ich składniki wchłonie organizm, a to może okazać się niekorzystne dla rozwijającego się malucha.05