Dolegliwości w III trymestrze ciąży

Ostatni trymestr ciąży to intensywne przygotowywanie się organizmu do porodu. W tym czasie dziecko mocno przybiera na wadze, przez co twój brzuch staje się bardzo duży. Ostatnie trzy miesiące to czas najtrudniejszy do przetrwania i związanych jest z nim wiele dolegliwości.

Zmęczenie – w zasadzie u wielu kobiet występuje przez całą ciążę z większym lub mniejszym nasileniem. Jednak w III trymestrze zmęczenie nasila się ze względu na bardzo powiększającą się macicę. Zatem możesz mieć zadyszkę nawet przy próbie szybszego wejścia na schody czy przebiegnięcia się (o ile w ogóle przyjdzie ci to do głowy). Szczególnie w lecie każdy wysiłek może okazać się fatalny dla twojego samopoczucia. Te z kobiet, które przez całą ciążę się gimnastykowały, w III trymestrze mogą zmęczenie odczuwać w mniejszym stopniu.

Obrzęki – pojawiają się już w II trymestrze, jednak znów – III trymestr to czas, gdy wszystkie dolegliwości nasilają się. Obrzęki są szczególnie dokuczliwe latem, w upale, i może nawet zdarzyć się, że nie zmieścisz się w buty. Nie należy sie nimi specjalnie przejmować, ponieważ są konsekwencją ucisku serca oraz zwiększonej ilości krwi. Dopiero jeśli towarzyszy im obecność białka w moczu i wzrasta ci ciśnienie, należy koniecznie skonsultować się z lekarzem. Dużo odpoczywaj, najlepiej w pozycji na boku, noś obuwie na płaskim obcasie, rób sobie kąpiele stóp.

Skurcze mięśni łydek – mogą cię „napaść” szczególnie w nocy. Jest to związane z niedoborem jonów lub zastojem w układzie żylnym. Możesz ich uniknąć wzbogacając dietę o wapń, magnez i potas. Staraj się spać z nogami uniesionymi nieco do góry.

Próchnica – są różne zdania na temat tego, czy w trakcie ciąży jest większa skłonność do próchnicy dlatego, że płód wymaga dużej ilości wapnia i może je „zabierać” mamie. Niemniej dbałość o zęby jest wskazana, a zwłaszcza o dziąsła, które z powodu ogólnie większej ilości krwi nieco puchną i mogą krwawić. Próchnicę i parodontozę należy leczyć, bo zarazki mogą mieć zły wpływ na dziecko. I konieczna jest bardzo intensywna higiena jamy ustnej.

Bezsenność – niepokój związany ze zbliżającym się porodem może powodować kłopoty ze snem. Ponadto w końcu masz duży brzuch, który nieco przeszkadza w znalezieniu wygodnej do spania pozycji. Warto sobie zatem już we wcześniejszej ciąży wyrobić własne „nawyki” przed zaśnięciem – na przykład spacer lub chwilę medytacji albo posłuchanie ulubionej, uspokajającej muzyki.

Plamy ciążowe – najczęstsze u kobiet o ciemnych włosach. Ich przyczyną jest odkładająca się w skórze melanina – znikają po urodzeniu dziecka.

Rozstępy – ponieważ skóra w trakcie ciąży stale się rozciąga u wielu kobiet może skutkować rozstępami, które po ciąży wyglądają jak blizny (na brzuchu, biodrach, piersiach). Warto zatem już od II trymestru, a najlepiej od początku ciąży, stosować profilaktyczne, przeznaczone specjalnie dla kobiet w ciąży kremy.

Ból, rozpieranie w dole brzucha – podczas gdy w pierwszych miesiącach mogło być to oznaką poronienia, teraz oznacza, że dziecko przesuwa sie w dół kanału miednicy i szykuje się do przyjścia na świat.

Kiedy do lekarza?

Obrzek ciała, zaburzenia wzroku, wysokie ciśnienie – to objawy gestozy, czyli zatrucia ciążowego (uwaga! Może wystąpić też w II trymestrze).

Pieczenie przy oddawaniu moczy, parcie na pęcherz – objawy infekcji dróg moczowych – nieleczona może doprowadzić do infekcji nerek.

Nieustępujący świąd całego ciała – objawy cholestazy ciążowej – reakcja organizmu na stale wytwarzane w ciąży hormony. Przebiega łagodnie, występuje około 30 tygodnia ciąży. Jednak kontakt z lekarzem jest wskazany.

Post Author: DzieciakStyl