I trymestr ciąży dla wielu kobiet okazuje się bardzo trudny, mimo że sam jego poczętek, tak do końca 3-4 tygodnia, jest prawie niezauważalny, a kobieta orientuje się, że jest w ciąży zazwyczaj dlatego, że nie pojawia się okres. Organizm w tym czasie musi nagle zaadaptować się do zupełnie nowej sytuacji, początkowo delikatnie, a potem zaczyna się mała „burza z piorunami”.
Nudności, wymioty – rano, po wstaniu, mogą utrzymywać się czasem cały dzień lub sporadycznie „napadać” w ciągu dnia. Najczęściej są połączone z nadwrażliwością na zapachy i niektóre potrawy, nawet jeśli kiedyś były ulubione. Jest to związane ze zmianami hormolalnymi, które drażnią śluzówkę żołądka i mogą powodować te nieprzyjemne objawy. Gdy tylko zaczyna cię mdlić, zjedz coś, a tuż przed wstaniem schrup krakersa i nie wstawaj gwałtownie, tylko stopniowo. Możesz też pić napar w imbiru, który działa łagodząco na mdłości.
Osłabienie, zawroty głowy – szczególnie narażone są na nie te kobiety, które mają kłopoty z anemią lub niskim ciśnieniem. Objawy te nasilają się po długotrwałym staniu, gwałtownym podniesieniu się, na skutek przebywania w źle wietrzonym pomieszczeniu. Ma to związek z powiększającą się macicą, która wymaga znacznie większego dopływu krwi, zmniejszając przez to ukrwienie mózgu. Może to powodować zawroty głowy, a nawet omdlenia. Jest na to kilka sposobów. Weź kilka głębokich oddechów, pootwieraj szeroko okna, wypij szklankę wody z cytryną, pomasuj skronie olejkiem rozmarynowym.
Zaparcia – z powodu zmian hormonalnych osłabiających pracę jelit od początku ciąży najp2015rawdopodobniej aż do samego końca będziesz miała kłopot z zaparciami. Walka z nimi jest bardzo ważna, bo mogą stać się przyczyną paskudnych hemoroidów w późniejszym okresie ciąży. Przede wszystkim pij dużo wody, jedz jak najwięcej warzyw i owoców (zawierają niezbędny błonnik), ćwicz codziennie przez kilka minut, wzbogać dietę o suszone śliwki. Możesz też na przykład masować brzuch oliwką.
Zgaga – palący ból w przełyku, gardle i okolicach to jedna z najnieprzyjemniejszych dolegliwości w ciąży. Nie wszystkie kobiety ją odczuwają, niemniej jest ona charakterystyczna nie tylko dla pierwszego trymestru, ale często i całej ciąży. Zgaga pojawia się na skutek szalejących hormonów, które powodują wiotczenie mięśni zwieraczy wpustu żołądko, a to z kolei powoduje cofanie kwaśnej zawartości żołądka do przełyku. Nie bierz żadnych leków na zgagę bez konsultacji z lekarzem, a sama pij na przykład napar z rumianku lub mięty, siemienia lnianego czy mleko.
Kiedy do lekarza?
Krwawienie – niezależnie czy duże, czy małe, nie może pozostać bez konsultacji z lekarzem – może być oznaką poronienia.
Omdlenie – najczęściej jest spowodowane nagłym spadkiem ciśnienia, jednak koniecznie należy je skonsultować z lekarzem, bo może być oznaką innego schorzenia.
Ból podbrzusza – w zasadzie przez całą ciażę coś uciska, kłuje lub pobolewa w mniejszym lub większym stopniu, jednak jeśli jest to ból o charakterze skurczowym i towarzyszy mu ból odbytnicy i barków, idź do lekarza, aby wykluczyć np. ciążę pozamaciczną.
Ciągnące bóle krzyża wraz z bólem podbrzusza – natychmiast należy zgłosić się do lekarza, bo to najbardziej prawdopodobna oznaka poronienia, tym bardziej, jeśli towarzyszy mu krwawienie