Etapy porodu
Przez 9 miesięcy ciąży twój organizm przygotowywał się do tego, aby urodzić dziecko. Natura obmyśliła cały ten proces tak, aby był on jak najbardziej optymalny zarówno dla ciebie, jak i dla malucha.
Początkowe skurcze nie są bardzo silne, lecz jeśli występują w regularnych odstępach czasu, co około 10 minut i utrzymują się przez jakieś 2 godziny, warto się skontaktować z lekarzem lub położną. Jeśli odejdą ci wody, co zdarza się najczęściej dopiero pod koniec I okresu porodu, zgłoś się natychmiast do szpitala – płyn owodniowy chroni dziecko przed infekcjami i zakażeniami, które mogą mu zagrozić.
I okres porodu
Trwa od regularnych skurczów do całkowitego rozwarcia szyjki macicy (na mniej więcej 10 centymetrów). Skurcze są coraz silniejsze, trwają kilkadziesiąt sekund i występują co kilka minut (2-3 minuty). To czas, gdy rozwiera się szyjka macicy, a główka dziecka schodzi do kanału rodnego. Warto pamiętać, aby na tym etapie w miarę możliwości głęboko oddychać ponieważ bo podczas skurczu do dziecka dociera o wiele mniej krwi i tlenu. Technika oddychania polega na tym, aby w czasie wdechu brzuch unosił się do przodu – jest to tzw. brzuszny tor oddychania.
II okres porodu
W tym czasie dziecko przechodzi przez kanał rodny i pojawia się na świecie. Skurcze odczuwasz teraz jako potrzebę parcia – powinnaś je wzmocnić, świadomie prąc jak najmocniej. Technika polega na nabraniu powietrza gdy skurcz jest najsilniejszy, wstrzymaniu w tym momencie oddechu i napięciu mięśni brzucha. Pomiędzy kolejnymi skurczami staraj się głęboko i spokojnie oddychać. W trakcie jednego skurczu możesz wykonać dwa lub trzy parcia. Po kilku skurczach rodzi się głóka dziecka, w kolejnym – tułów i kończyny. Położna położy dziecko na twoim brzyuchu i pewnie usłyszysz jego pierwszy krzyk. Następnie zostanie odcięta pępowina.
III okres porodu
W tym czasie rodzisz łożysko, które podczas ciąży zapewniało dziecku dopływ tlenu i pokarmu. Trwa to do 20 minut i nie jest tak bolesne jak rodzenie dziecka.
IV okres porodu
Nazywany jest wczesnym okresem poporodowym. Będziesz teraz pod stałą opieką położnej. Lekarz stwierdzi, czy twoja szyjka macicy nie została uszkodzona, zostanie ci zszyte krocze. Potem będziesz mogła spróbować wstać i wziąć prysznic, ale prawdopodobnie będziesz na to zbyt zmęczona.
Kilka praktycznych uwag
- W czasie porodu (a w zasadzie w jego pierwszym okresie) pamiętaj, by jak najczęściej oddawać mocz, którego zbyt duża ilość może spowodować zahamowanie zstępowania główki dziecka.
- Nie jedz, a przynajmniej jedz jak najmniej. Zresztą w większości szpitali zabrania się spożywania pokarmów i picia płynów w trakcie porodu ze względu na prawdopodobieństwo wystąpienia powikłań związanych z wypełnionym żołądkiem. Aby ugasić pragnienie możesz ssać kostki lodu lub zwilżać usta przepłukując je wodą.
- Jeśli w trakcie porodu okaże się, że jesteś zbyt słaba z powodu braku płynów i elektrolitów, lekarz może zalecić podanie ci kroplówki ze specjalnymi roztworami.