Gdy dziecko ma alergię na mleko matki
Karmienie piersią jest nieodłącznym elementem macierzyństwa dla wielu kobiet. W związku z tym, że mleko matki zawiera około 200 cennych składników odżywczych, ten sposób karmienia dziecka jest przez wielu uważany przez najlepszy, a jednocześnie jedyny właściwy przez co najmniej 6 pierwszych miesięcy życia malucha. Jednak medycynie nie są obce przypadki, kiedy naturalny pokarm wywołuje u dziecka alergię.
Skąd bierze się alergia na mleko matki?
Niekiedy pierwsze objawy uczulenia na mleko matki można zauważyć już kilka dni po narodzinach maluszka, jednak najczęściej ma to miejsce między drugim a trzecim miesiącem życia dziecka. Wśród najczęściej wymienianych symptomów znajduje się wysypka skórna na policzkach lub tułowiu, zbyt częste ulewania i wymioty, nagminne kolki, a ponadto biegunki lub zaparcia.
Pojawienie się alergii na pokarm matki wiąże się z przenikaniem alergenów przez naczynia krwionośne, z przewodu pokarmowego kobiety, do gruczołu piersiowego, a w rezultacie do podawanego maluchowi mleka. Czynnikiem sprzyjającym występowaniu objawów uczuleniowych jest niedojrzałość jelita dziecka, co z kolei powoduje, że alergeny z łatwością przechodzą przez nabłonek jelitowy.
Jak leczyć alergię na mleko matki?
Głównym powodem, dla którego dziecko może mieć alergię na mleko matki, jest obecność uczulających białek w jej diecie. Ku zaskoczeniu niektórych, pierwszym krokiem mającym na celu złagodzenie objawów alergii, nie będzie odstawienie od piersi, tylko eliminacja z jadłospisu karmiącej wszelkich produktów mogących wywołać uczelnie. Należą do nich białka jaja kurzego, krowie mleko oraz jego przetwory, mięso wołowe, cielęce i ryb morskich, a ponadto cytrusy, czekolada czy orzechy.
W związku z tym, że karmienie piersią jest w dalszym ciągu zalecane, w diecie matki powinny pojawić się produkty zastępcze, dzięki czemu można uniknąć niedoboru składników odżywczych w pokarmie. Jeśli podjęte działania nie przyniosą oczekiwanego efektu, wówczas, po konsultacji z lekarzem, do leczenia można włączyć preparaty farmakologiczne, a dopiero w ostateczności zrezygnować z naturalnego karmienia.
Co sprzyja powstawaniu uczulenia?
Największe prawdopodobieństwo wystąpienia alergii na mleko matki istnieje w rodzinach, w których miały już miejsce przypadki takich uczuleń. Nie wolno jednak zapominać, że pewne czynniki, takie jak kurz, sierść, grzyby pleśniowe, dym papierosowy czy stosowanie antybiotyków, może wyzwolić alergię pokarmową lub dodatkowo nasilić jej objawy.
Alergia na mleko matki niewątpliwie wiąże się z ogromnym stresem dla kobiety karmiącej, ale również dla dziecka, które musi zmagać się z różnymi dolegliwościami fizycznymi. Mimo to lekarze zgodnie twierdzą, że ogromne ilości składników odżywczych zawartych w naturalnym pokarmie są niemal bezcenne, więc rezygnacja z karmienia piersią jest rozwiązaniem stosowanym jedynie w skrajnych przypadkach.