płyn do prania dywanów

Jak prać dywan? Kilka bezcennych porad

Dywan może stanowić prawdziwą ozdobę wnętrza. Aby jednak tak było należy zadbać przede wszystkim o to, aby zachować go w nienagannym stanie. Nawet najpiękniejszy dywan może oszpecić całe pomieszczenie, jeśli będzie zaniedbany. Poznaj kilka wskazówek dotyczących prawidłowego prania dywanów.

Jak często należy prać dywan?

Zaniedbany dywan nie tylko nie wygląda zbyt dobrze, ale dodatkowo może stać się prawdziwym siedliskiem bakterii. Gromadzą się one przede wszystkim na dywanach z długim włosiem. Jeśli na dywanie często bawią się dzieci, wówczas powinniśmy wyjątkowo dbać o to, aby zachować go w dobrym stanie. Postarajmy się prać nasze dywany przynajmniej raz do roku. Wybierzmy raczej miesiące letnie – wówczas najłatwiej będzie nam wysuszyć dywan. Pamiętajmy, że powinien on wyschnąć maksymalnie w ciągu 24 godzin. W przeciwnym razie istnieje ryzyko, że na wilgotnym włosiu dywanu nagromadzi się wiele szkodliwych bakterii, a to może spowodować dodatkowo nieprzyjemny zapach.

Płyn do prania dywanów – jaki wybrać?

Aby dokładnie doczyścić nasz dywan będziemy potrzebowali przede wszystkim odpowiedniego detergentu. Warto wybierać tylko te sprawdzone środki, a dodatkowo kierować się wskazówkami umieszczonymi na etykiecie przez producenta. W przeciwnym razie może dojść nawet do uszkodzenia materiału, z którego wykonany jest dywan. Na rynku dostępnych jest bardzo wiele produktów tego typu. Do naszych porządków możemy wybrać na przykład płyn do prania dywanów, szampon do dywanów lub specjalną piankę do czyszczenia dywanów.

Jak skutecznie wyprać dywan?

Przed każdym praniem dywanu należy wcześniej dokładnie go odkurzyć. Powinniśmy o tym pamiętać szczególnie wtedy, gdy chodzi o dywan z długim włosiem. W jego wnętrzu bowiem gromadzi się bardzo wiele kurzu i innych zanieczyszczeń, które mogą spowodować, że całkowite doczyszczenie dywanu będzie znacznie utrudnione. Oprócz odkurzania warto dywan również wytrzepać (szczególnie wtedy, gdy zabieramy się za porządki w okresie wiosennym lub letnim – wówczas wytrzepanie dywanu nie będzie większym problemem). Aby dokładnie doczyścić dywan nie musimy posiadać specjalistycznego sprzętu. Wystarczy dobry płyn do prania dywanów oraz szczotka, najlepiej z twardym włosiem. Po wyschnięciu dywanu warto przeprać go jeszcze raz, tym razem jednak z użyciem samej wody, aby usunąć z jego powierzchni nagromadzony tam detergent.

Post Author: DzieciakStyl