Jak prawidłowo przechowywać pościel?

Mało kto zdaje sobie sprawę, iż właściwe składowanie pościeli pomaga zarówno w zachowaniu jej w idealnym stanie, jak i ma wpływ na nasze zdrowie, jako jej użytkowników. Nadszedł czas, aby dowiedzieć się, jak w prawidłowy sposób przechowywać pościel oraz poznać ważne zasady, które sprawią, iż posłuży nam ona przez wiele lat.

Jak przechowywać aktualnie stosowaną pościel?

Komplet pościeli, pod którym obecnie śpimy, najczęściej jest przechowywany na łóżku, a przed wyjściem z domu dokonuje się jedynie czynności ścielenia poduszek i kołdry, w celu poprawienia ich wyglądu. W takiej samej pozycji pozostają przez dalszą część dnia, aż do momentu, w którym nadejdzie czas pójścia spać. Okazuje się jednak, iż takie składowanie pościeli w ogóle jej nie służy. Jest do spowodowane tym, iż rozłożona na naszym łóżku, staje się doskonałym miejscem do rozwoju roztoczy i bakterii. Z racji, iż nie każdemu chce się każdego dnia składać pościel i chować ją do pojemnika, warto dokonać zakupu narzuty, którą przykryje się pościel. Ten kawałek materiału uchroni nasz komplet pościeli przed unoszącym się w powietrzu kurzem oraz sprawi, iż wieczorem będzie można położyć się do pachnącego i świeżego łóżka.

Jak przechowywać aktualnie zapasową pościel?

Zapasowa pościel najczęściej przechowywana jest w szafie lub bieliźniarce – jest to bardzo dobre rozwiązanie, ponieważ w ten sposób zabezpieczamy ją przed kurzem. Należy jednak pamiętać, iż powinna ona mieć zapewniony dostęp świeżego powietrza – idealnie sprawdzą się np. wysuwane metalowe kosze pozwalające swobodnie oddychać tkaninie i zapewniające jej świeżość. W przypadku braku miejsca należy zadbać o to, by poszczególne komplety pościeli nie były ze sobą za mocno ściśnięte. Ponadto przechowywanie pościeli w szafie stanowi czas na zadbanie o naszą późniejszą wygodę. W związku z tym należy pamiętać, by poszewki, poszwę oraz prześcieradło włożyć do jednej z poszewek, przez co w naszej szafie zapanuje porządek, a w trakcie wymiany pościeli zaoszczędzony zostanie czas próby znalezienia pasujących do siebie elementów.

Prześcieradła z gumką – jak je złożyć?

Pomimo iż prześcieradło z gumką nie jest tak modne, jak pozbawione go modele, to jego popularność stale wzrasta. Wiele osób decyduje się nabyć tego typu artykuły sypialniane, aby później gorzko tego pożałować. I nie chodzi tutaj fundusze na ich pozyskanie, lecz fakt, że są one dość problematyczne pod względem składania niemal dla każdego użytkownika. Niemal każdy próbował uczynić to na kilka (a czasem na więcej) sposobów, aby ostatecznie zamiast prostokąta czy kwadratu otrzymać coś zupełnie odbiegającego od jakiejkolwiek figury geometrycznej. Szybkie i efektowne złożenie prześcieradła wymaga poznania niezawodnego sposobu, który znacząco usprawni wykonywanie tej czynności.

Na samym początku prześcieradło należy rozłożyć na dużej powierzchni (np. podłodze, łóżku czy stole). Następnym krokiem jest odwrócenie go na drugą stronę i włożenie rąk do środka w celu chwycenia dwóch sąsiadujących ze sobą rogów prześcieradła (wybranych w dowolny sposób). Po wykonaniu powyższych wskazówek, można stwierdzić, iż pierwszy etap na drodze do otrzymania pożądanego efektu został zakończony. Chwycone wcześniej boki należy złączyć ze sobą poprzez założenie tego, który jest trzymany w prawej dłoni na ten znajdujący się w lewej. Róg z prawej strony powinien przewrócić się na drugą stronę. Gdy do tego dojdzie, wystarczy sięgnąć w dół i złapać sąsiadujący z przewróconym nieco wcześniej róg, podnieść go i kolejno umieścić w lewej dłoni. Może brzmieć to nieco skomplikowanie, jednak w praktyce wcale to nie jest takie trudne.

Do tej pory nasza uwaga była zwrócona w stronę trzech rogów (jednym z lewej i dwóch z prawej). W tym momencie czas chwycić za ostatni róg. W tym celu wystarczy tylko nieco rozłożyć prześcieradło (warto zrobić to na podłodze, łóżku lub stole) w taki sposób, aby leżało ono całkowicie płasko. Następnie należy założyć boczną część prześcieradła posiadającą gumkę do środka – konieczne jest wykonanie tej czynności w przypadku obu stron. Kolejno górną część (tą z gumką) należy skierować do środka, uzyskując tym samym prostokąt o małym rozmiarze.