Jedzenie bez glutenu – jakie produkty wybierać?
Dieta bezglutenowa to dieta skupiająca się na eliminacji, która usuwa z jadłospisu pokarmy odznaczające się obecnością białka glutenu.Rekomendowana jest i będzie w największej mierze w wypadku łagodzenia celiakii. Dysfunkcja ta jest silną nietolerancją białek gluteliny i gliadyny,odpowiedzialną za powazne dolegliwości w strukturach śluzowych układu pokarmowego. Niemożność przyswajania tego typu białka jest i będzie dolegliwością o rodowodzie autoimmunologicznym.
Czym jest gluten i gdzie się znajduje?
Przywoływany rodzaj białka jest elastyczną i prężną masą, którą uzyskać można poprzez wypłukanie skrobi z mąki pod bieżącą wodą. Zbudowany jest w 80-90% z protein, które w zależności od wariacji w jakiej znajdują się w indywidualnym zbożu mogą powodować symptomy atopowe lub wystąpienie celiakii.
Wspomniana substancja występuje w kłosach obecnych w naszym jadłospisie zbóż jak na przykład pszenica, żyto i jęczmień. Zatem nie powinien dziwić fakt że dieta stosowana w leczeniu omawianej przypadłości opiera się na składnikach których kompozycja nie zawiera tych zbóż.
Które zboża są dozwolone?
Do naturalnie bezglutenowych zbóż należą:
-kukurydza,
-proso,
-sorgo,
-ryż,
-mąka abisyńska (teff).
Ciekawymi alternatywami dla zbóż, które mogą substytuować wiktuały z glutenem w swoim składzie to przetwory z roślin takich jak:
– gryka zwyczajna,
– maniok,
– amarantus,
– ziemniaki,
– soja,
– ziarno lnu.
Dieta bezglutenowa – Inne produkty
W wyniku ogłoszonej 25 listopada 2005 roku dyrektywie UE 2003/89/EC każdy dostawca produktów spożywczych zobligowany jest do udostępnienia na wypuszczanym na rynek produkcie ostrzeżenia o obecności substancji powodujących alergię, na przykład glutenu. Podstawą tego działania jest wzgląd na dobre zdrowie ludzi, którzy pragną uchronić się przez przykrymi skutkami spożywania pokarmów zawierających wyżej wymienione białko. Dotyczy to na przykład: budyni, kisieli, galaretek, przypraw, wędlin, ziół, kakao, wyrobów z dużą zawartością cukru, czekolady, dżemów.
Obrazek przekreślonego kłosa
Symbol skreślonego kłosa raportuje, że produkt został wyprodukowany z wyeliminowaniem glutenu. Jest on opatentowanym symbolem, który uwierzytelnia bezpieczeństwo żywności zdatnej dla chorych na celiakię.
Czy myślałeś po co ten mały znaczek na etykietach tak wielu oferowanych wyrobów, które przecież nie zawierają glutenu (między innymi na płatkach kukurydzianych)? Gluten jest jędrnym a ponadto klejącym się białkiem, które bardzo niełatwo usunąć np. zmyć z linii produkcyjnych w fabrykach żywności. Uwzględnienie opisywanego wyróżnika na artykułach nie zawierających ani odrobiny glutenu, jest wyrazem tego, że produkcja danego pokarmu była zlokalizowana w fabrykach z liniami produkcyjnymi, na których nigdy nie znajdowały się wyroby zawierające mąki glutenowej
Dieta bezglutenowa stwarza realną alternatywę dla wszystkich którzy pragną zmniejszyć ryzyko wystąpienia niedoborów pokarmowych lub komplikacji wynikających z nietolerancji glutenu. Pacjenci stosujące dietę wykluczającą gluten są zobowiązani z dbałością kupować pokarmy, które nie mają w swoim składzie zbóż zawierających gluten, a ponadto wybierać towary ze znakiem przekreślonego kłosa.