Jod w ciąży

Jod jest dla organizmu niezbędnym minerałem. Ma olbrzymi wpływ na prawidłowy rozwój układu nerwowego oraz na funkcjonowanie mózgu. Nie może go więc zabraknąć w diecie, szczególnie przyszłej mamy.

Niedobór

Niedobór jodu stanowi, niestety, olbrzymi problem dla wielu regionów na świecie. Najwięcej jest go oczywiście nad morzem, ale już na przykład w górach jest go zbyt mało. Stąd powszechne jest obecnie jodowanie soli, dzięki czemu jego braki w organizmie mają szansę

być regularnie uzupełniane.

Przyszłe mamy szczególnie powinny zwrócić uwagę na swoją dietę. Niedobór wielu składników może być przyczyną nieprawidłowości w rozwoju płodu. Brak jodu może spowodować wiele schorzeń związanych z rozwojem dziecka, na przykład upośledzenie umysłowe czy powstanie tzw. wola. Ponadto niedobór jodu w ciąży może spowodować poronienie i zwiększenie prawdopodobieństwa zgonu poporodowego noworodka.

Badania

Niedobór jodu można sprawdzać regularnie podczas badania moczu, jego prawidłowy poziom to 100 µg/l. U kobiet ciężarnych karmiących piersią zapotrzebowanie to wzrasta niemal dwukrotnie. Dla kobiet w ciąży wynosi 150-200 µg/l. Jest to spowodowane m.in. rozwojem płodu, działaniem gonadotropiny kosmówkowej czy zwiększoną filtracją nerkową i wydalaniem jodu wraz z moczem. Niższy poziom należy skonsultować z lekarzem.

Dieta

Kobiety w ciąży nie powinny spożywać zbyt wiele soli jodowanej ze względu m.in. na obrzęki, zatem niedobór powinny uzupełniać prawidłową dietą lub, jeśli lekarz je zaleci, preparatami zawierającymi ten pierwiastek.

Najlepszym źródłem jodu są ryby morskie, takie jak dorsz, śledź, makrela, flądra, tuńczyk. Również mięso (drób, wieprzowina i wołowina) zawierają jod, choć nie w takich ilościach jak ryby. Ich codzienne spożycie może uzupełnić niedobory jodu. Ponadto jod zawierają jaja, mleko i produkty mleczne. Jednak poza rybami w pozostałych produktach ilość jodu zależna jest od rodzaju gleby, wody czy pasz.

Post Author: DzieciakStyl