Mleko matki jest cennym i najlepszym źródłem składników odżywczych, niezbędnych do prawidłowego rozwoju i wzrostu niemowlaka. Skład pokarmu jest całkowicie zróżnicowany, w dużej mierze zależy od stylu życia i diety kobiety karmiącej. Okres laktacji trwa od momentu porodu do czasu konieczności odstawienia od piersi, zaspokajając potrzeby dziecka w 100%, dzięki 200, różnym składnikom odżywczym.
Jak karmić niemowlaka?
Niestety, w życiu zdarzają się różne sytuacje, w których niektóre kobiety zmuszone są rozważenia kwestii dotyczącej sposobu karmienia. Zdarza się, że niemowlę słabo przybiera na wadze, nie najada się pokarmem matki, kobieta przewlekle choruje lub wraca szybciej do pracy. W podobnej sytuacji większość mam decyduje się na odstawienie malucha od piersi.
Istnieje jednak bardziej korzystne rozwiązanie. Alternatywą dla całkowitej rezygnacji z karmienia okazuje się metoda mieszana, czyli przemienne karmienie piersią i dokarmianie butelką. Strategia karmienia mieszanego uzależniona jest od indywidualnych potrzeb kobiety i czasu separacji od dziecka.
Współcześnie życie młodych matek jest znacznie łatwiejsze, niż kilkanaście lat temu. Do dyspozycji mają szeroką gamę produktów, pozwalających na bezpieczne przechowywanie i ściąganie pokarmu. Udogodnienia w postaci gotowych mieszanek mlecznych, laktatory, pojemniki do mrożenia pokarmu i wkładki laktacyjne zapewniają dyskrecję w miejscach publicznych.
Dlaczego warto odciągać pokarm?
Decydując się na mleko modyfikowane, kobieta powinna sobie uświadomić, że pozbawi malucha cennych składników odżywczych, witam i naturalnych przeciwciał odpornościowych. Najlepszym rozwiązaniem jest, zatem kontynuowanie karmienia piersią i regularne ściąganie pokarmu, umożliwiające karmienie butelką przez opiekunów zajmujących się niemowlakiem podczas nieobecności matki. W podobnej sytuacji należy zaopatrzyć się w laktator posiadający atest, który nie zagrozi zdrowiu, zarówno matki, jak i dziecka.. Odciąganie pokarmu każdego wieczoru, zapewnia maluchowi pożywienie na następny dzień. Warunki przechowywania mleka w sterylnym pojemniku, pozbawionym szkodliwego bisfenolu, ukierunkowane są na chłodzenie pokarmu w lodówce. Jeżeli z jakiś przyczyn kobieta planuje przechowywać mleko dłużej niż dwa dni, powinna regularnie zamrażać pożywienie.
Mleko modyfikowane w diecie dziecka.
W przypadku, gdy niemowlę nie najada się pokarmem matki, konieczne będzie dokarmianie gotową mieszanką lub wprowadzenie do diety pokarmów stałych. Czynność polegająca na rozszerzaniu diety mlekiem modyfikowanym powinna odbywać się stopniowo. Najlepiej, gdy w początkowym etapie jedno karmienie naturalne zastąpione zostanie zalecaną przez producenta porcją mieszanki. Jeżeli matka nie zamierza rezygnować z karmienia piersią nie może zapominać o regularnym odciąganiu pokarmu. Stężenie hormonów odpowiedzialne za produkcję mleka maleje w związku z niewielkim zapotrzebowaniem na pokarm. Gruczoły mleczne stymulowane przez laktator zostają oszukane i nadal produkują pokarm.