Kolory w łazience małej i dużej

Remont w łazience to duże przedsięwzięcie, którego efekty zwykle służą kilka, kilkanaście lat, a czasem dużo dłużej. Mając do dyspozycji małą przestrzeń, najlepiej zaprojektować ją w taki sposób, by optycznie wyglądała na większą. Jakie kolory wybierać do małych, a jakie do dużych łazienek?

Czerń i biel to ponadczasowe kolory dla małych i dużych łazienek.

Podczas urządzania wnętrz, nie tylko łazienki, trzeba nauczyć się stosować odpowiednie kolory, które będą pasowały do rodzaju wnętrza oraz do naszego usposobienia. Biel jest kolorem uniwersalnym, często wybieranym do łazienek, ponieważ kojarzy się z czystością i higieną. Poza tym sprawia, że pomieszczenie wydaje się większe, bardziej przestrzenne. Jednak w nadmiarze może przytłaczać i dawać wrażenie nieprzyjemnego zimna. Kolor biały w łazience najczęściej stanowi podstawę do zastosowania dodatków i różnych dekoracji w innych kolorach. Takie rozwiązanie sprawdzi się zarówno w małych, jak i dużych łazienkach.

W małych łazienkach czarny kolor jest wykorzystywany głównie w dodatkach, ponieważ czarne płytki na ścianach zdecydowanie pomniejszają optycznie wnętrze, a poza tym działają dość przygnębiająco. Czerń można spotkać zwykle w dużych łazienkach, w połączeniu z bielą. Jednak kolorami bardziej popularnymi w łazienkach są: grafity i szarości. Są to kolory, które mogą być podstawą łazienek, a odcienie kontrastowe np. czerwień, zieleń, czy pomarańcz, stanowią uzupełnienie, dając niezwykle udany, nowoczesny efekt. W takich odcieniach można dopasować np. dywaniki łazienkowe, czy inne tekstylia.

Wybór kolorów do małej łazienki dużym wyzwaniem.

Duże łazienki dają większe możliwości w zakresie wyboru kolorów oraz łączenia różnych stylów- jedynym ograniczeniem jest wyobraźnia. Urządzając małą łazienkę, trzeba już więcej ostrożności w wyborze kolorów. W pierwszej kolejności należy zadbać o prawidłowe jej oświetlenie oraz lekkie wyposażenie i jasne barwy. Zastosowanie mocno nasyconej kolorystyki sprawia, że wnętrze wydaje się mniejsze niż jest w rzeczywistości oraz może także wywołać efekt przytłoczenia.

Rozwiązaniem, które doskonale sprawdza się na niewielkich powierzchniach, jest wykorzystanie elementów o jednolitej- jasnej kolorystyce. W sytuacji, gdy fragmenty ścian pokryte są ceramiką, kolor pozostałych ścian należy dopasować do odcienia kafli. Stworzy to wrażenie dużej jednolitej płaszczyzny, która optycznie powiększy niewielkie wnętrze. W przypadku bardzo małych łazienek doskonałym pomysłem jest umieszczenie na jednej ze ścian dużego lustra bez ram. Wnętrze będzie wydawało się dwukrotnie większe, a cała łazienka zyska także więcej światła.

W małej łazience warto postawić na chłodne lub neutralne barwy, dzięki którym pomieszczenie wyglądać będzie spokojnie, elegancko i przestronnie. Aby nadać jej wrażenia świeżości i czystości zaleca się zastosowanie elementów wykończeniowych oraz dodatków w białym kolorze. Biały sufit podwyższy optycznie niskie pomieszczenie i pozostawi w nim więcej światła.

Dywaniki łazienkowe i inne akcesoria sposobem na dodanie mocniejszych kolorów.

Chcąc użyć mocnych barw, najlepiej ograniczyć je do kilku elementów dekoracyjnych, które dodadzą wnętrzu charakteru, ale nie odbiorą przestrzeni. Jednym ze sposobów na udekorowanie łazienki są dywaniki łazienkowe , które mogą mieć mocniejsze lub nawet jaskrawe kolory. Można również dodać ręczniki w tym samym kolorze- najlepiej, aby wszystkie były w podobnym odcieniu. Poza tym dekoracją mogą być kolorowe świece zapachowe, donice ze sztucznymi kwiatami oraz różne pojemniki, czy skrzyneczki na drobiazgi.

Post Author: DzieciakStyl