Koncentratory tlenu to z pewnością przykład postępu nowoczesnej medycyny, możemy obserwować. Macie w pamięci kolosalne butle z tlenem, które stały przy łóżkach chorych? Dziś już ich nie ujrzymy, zastąpiły je koncentratory tlenu, czyli pomniejszone fabryki życiodajnego powietrza.
Funkcją tej maszyny jest wyprodukowanie potrzebującemu pacjentowi powietrza z wysokim stężeniem tlenu. Dzieje się tak dzięki temu, że urządzenie oczyszcza powietrze z nadmiaru azotu, w rezultacie czego możliwe jest uzyskanie powietrza ze stężeniem tlenu o wartości 50-90%. To oraz wysoka wydajność koncentratorów rzutuje na zapewnienie choremu systematycznej i gwarantowanej ilości tlenu.
Inną kluczową korzyścią płynącą z użytkowania koncentratorów jest ich podwyższone bezpieczeństwo. Archaiczne duże butle na skutek rozszczelnienia mogły doprowadzić do pożaru. Dziś, z nowymi koncentratorami nie musimy się tego obawiać. W wypadku niesprawności wyłączają się, czyli zawartość tlenu nie przyrasta. Musimy powiedzieć jeszcze o prostej obsłudze, jaką umożliwia nowoczesny koncentrator tlenu. Jest to istotna cecha, która ma niemałe znaczenie dla chorych.
Powinniśmy jeszcze wtrącić nieco o słabościach tych specjalistycznych machin, którymi są bezspornie koncentratory tlenu. Cena to kluczowy minus, bowiem nie każdego stać na taką inwestycję, lecz bez wątpienia warto podkreślić, że w niektórych przypadkach bywa to zakup na lata. Drugi problem to uzależnienie działania od obecności prądu. Jedynie najkosztowniejsze modele są mobilne. W standardzie konieczny jest stały dostęp do prądu.