Krwawienie w I trymestrze ciąży

Krwawienie jest częstym problemem wielu kobiet w ciąży. Może się pojawić na każdym jej etapie, w postaci wydzieliny w kolorze czerwonawym lub brunatnym. Jeśli się pojawi, nie wpadaj od razu w panikę – nie musi oznaczać poronienia. Jednak zazwyczaj jest sygnałem dla organizmu: Zwolnij!

Niezależnie od ilości krwawienia, każde wymaga najlepiej natychmiastowej konsultacji z lekarzem. Zarówno dlatego, że może oznaczac nieprawidłowości, jak i dlatego, że najprawdopodobniej kosztuje cię to bardzo dużo stresu i lęku, a to jest, jak zapewne doskonale wiesz, niewskazane w ciąży.

Zanim pójdziesz do lekarza spróbuj zapamiętać konsystencję, kolor wydzieliny oraz ewentualne dolegliwości, które jej towarzyszyły. Pomoże to lekarzowi zdiagnozować problem.

Lekarz najprawdopodobniej każe ci zwolnić tempo albo po prostu leżeć. Możliwe, że zapisze ci również leki rozkurczowe i hormonalne. Jeśli jednak okaże się, że to powazniejszy problem, możliwe, że będziesz musiała na jakis czas iść do szpitala. Wszystko jednak zależy od tego, co spowodowało krwawienie.

Przyczyny we wczesnej fazie ciąży

Nie musisz się martwić:

  • Zmiany hormonalne – to sam początek ciąży, a w twoim organizmie szaleje burza. Nic dziwnego, że musi dostosować się do nowych warunków. Krwawienie może pojawić się w czasie, gdy normalnie spodziewałaś się miesiączki.
  • Zagnieżdżanie jaja płodowego – czasem zdarza sie, że powoduje niewielkie krwawienie. Nie masz się czym przejmować.

Nieprawidłowości:

  • Zbyt mało progesteronu – tu już nieco większy problem. Hormon ten odpowiada za utrzymanie ciąży i zagnieżdżenie jaja. Jego niedobór niestety może doprowadzić do poronienia. Najprawdopodobniej będziesz brała leki podtrzymujące i wylądujesz w łóżku, albo będziesz musiała iśc do szpitala na jakiś czas. W tym przypadku wydzielina jest koloru jasnoczerwonego.
  • Problemy „kobiece” – jeśli masz nadżerke, żylaki pochwy, polipa lub inne problemy związane z szyjką macicy lub pochwą może pojawić się krwawienie koloru czerwonego wraz ze skrzepami.

Hospitalizacja

  • Poronienie – jeśli zarodek rozwija się nieprawidłowo, może dojść do najgorszego, czyli samoistnego poronienia, z obfitym krwawieniem, któremu towarzyszą mocne bóle brzucha, nudności, a nawet omdlenie. Stąd, gdy tylko zaczynasz odrobinę krwawić, idź do lekarza, ponieważ na samym początku można próbować temu zapobiec!
  • Ciąża pozamaciczna – jest dużym problemem, ponieważ może zagrozić twojemu życiu. Dochodzi do niej gdy zapłodniona komórka jajowa zagnieździ się nie tam, gdzie trzeba (ścianka macicy) lecz gdzie indziej – najczęściej w jajowodzie, rzadziej w jajniku lub jami brzusznej. Niestety, taki zarodek nie ma praktycznie szans na przeżycie, a jego wzrost może prowadzic do komplikacji w postaci krwotoku wewnetrznego, zagrażającego twojemu życiu.
  • Choroba trofoblastyczna – bardzo rzadki przypadek, ponieważ występuje zaledwie w przypadku 1% ciąż. Polega na tym, że tkanki budujące łożysko rozwijają sie nieprawidłowo. Zazwyczaj zaburzenia te są łagodne, czasem jednak okazuje się że niektóre tkanki są złośliwe i wymagaja chemioterapii. Objawem są krwawienia oraz zbyt duża macica w stosunku do dróg rodnych. Aby wyleczyć tę chorobę trzeba koniecznie wyłyżeczkować macicę, nie zachodzić w ciąże minimum rok (a zatem najlepiej przyjmować antykoncepcję hormonalną) i kontrolować stężenie hCG (gonadotropiny kosmówkowej).

Post Author: DzieciakStyl