Jesteś już w tym okresie, gdy nie masz wątpliwości co do swojego stanu, przyzwyczaiłaś się do myśli, ze będziesz miała dziecko i nie grozi ci już tak łatwo poronienie. Jednak krwawienia mogą się pojawiać. Jest kilka powodów krwawienia w II i III trymestrze ciąży.
W II trymestrze krwawienia występują niezwykle rzadko, są raczej nieznaczne i niegroźne. Zazwyczaj ich przyczyną jest nadżerka. Jeśli pojawia się po wizycie u ginekologa, najprawdopodobniej wystąpiło na skutek podrażnienia szyjki macicy. Zdarza sie także po stosunku płciowym. Mimo to krwawienia w drugiej połowie ciąży, tak w II jak i III trymestrze, mogą mieć znacznie poważniejsze przyczyny. Szczególnie należy mieć się na baczności w III trymestrze ciąży, który pod względem powikłań io ryzyka jest podobny do I trymestru, a nawet bardziej.
Większość krwawień w tym okresie związana jest z przodującym łożyskiem lub z przedwczesnym oddzielaniem się łożyska. Inne są związane albo z przedwczesnym porodem (już nie poronieniem) albo z chorobami szyjki macicy.
Zdarza się, że łożysko zamiast umiejscawiać się na ścianie macicy, zatrzymuje się w dolnej części macicy zasłaniając całkowicie lub w pewnym stopniu ujście kanału szyjki macicy. Jeśli lekarz w czasie USG uzna, ze do tego doszło zaleci ci bardzo spokojny tryb życia, a w przypadku krwawienia pójdziesz na kilka dni do szpitala. Po zahamowaniu krwawienia będziesz przyjmować leki podtrzymujące ciążę i leżeć. W skrajnych przypadkach konieczna bywa operacja. Jednak zazwyczaj przy tym problemie ciąża kończy się szczęśliwie. Trzeba tylko o siebie dbać i mieć częsty kontakt z lekarzem.
Choroba szyjki macicy
Niestety, ciąża nie jest gwarantem braku infekcji i chorób „kobiecych”, stąd podczas wizyty u lekarza nie tylko jest badany twój brzucha, ale także okolice krocza. Krwawienie może bowiem oznaczać nadżerkę, a nawet nowotwór.
Odklejanie łożyska
Zdarzyć się może po uderzeniu w brzuch, przy zaburzeniach krzepnięcia krwi, a także przy nagłym wzroście ciśnienia. Objawia się mocnym i ciągłym bólem brzucha oraz krwawieniem. Jeśli między łożyskiem a ścianą macicy wytworzy się krwiak, oznacza to, odkleiło sie tylko na powierzchni. Wtedy nie dochodzi do krwawienia. Hospitalizacja w obu przypadkach jest konieczna. Przy częściowym odklejeniu łożyska krwiak najczęściej sam się wchłania i ciąża przebiega dalej prawidłowo, przy obfitym krwawieniu może dość do zagrożenia życia matki i dziecka – konieczne jest wtedy cesarskie cięcie.
Przedwczesne skurcze macicy
Zdarza sie, ze juz po 20 tygodniu pojawia się bezbolesne, ale nieprzyjemne twardnienie brzucha (tzw. skurcze Braxtona-Hicksa), które przygotowują macicę do porodu. Trzeba na nie zwrócić uwagę, ponieważ mogą być wstępem do przedwczesnego porodu, powinnaś więc powiadomić o nich lekarza. Jeśli towarzyszą im upławy, bóle, ciążenie macicy, niezbyt przyjemne objawy ze strony żołądka i jelit, może to oznaczać początek przedwczesnego porodu. Powinnaś więc znaleźć się jak najszybciej w szpitalu, bo szybka interwencja może zatrzymać akcję. Najprawdopodobniej będziesz musiała do końca ciąży leżeć i brać leki hamujące czynność skurczową macicy.
Pęknięcie macicy
Jest rzadkie, zdarza się w czasie ciąży lub porodu, najczęściej u wieloródek. Przyczyna może być też nieprawidłowe ułożenie łożyska. Objawem jest gwałtowny krwotok, bóle brzucha. Konieczna jest natychmiastowa operacja w której zszyta zostanie ścianka macicy. Czasem niestety trzeba ją usunąć.
Odejście czopu śluzowego
Na kilka dni przed porodem odchodzi czop śluzowy, który zamyka szyjkę macicy, bywa podbarwiony krwią. Jest zupełnie niegroźne.
Kilka rad:
- Gdy zauważysz plamienie, nie bierz żadnych lekarstw tylko połóż się i obserwuj organizm. Jeśli szybko minie, przy najbliższej wizycie zgłoś je lekarzowi.
- Przy krwawieniu przypominającym bardzo skąpą miesiączkę połóż się, skontaktuj z lekarzem i jedź do niego samochodem lub taksówką.
- Przy obfitszym krwawieniu natychmiast wezwij karetkę lub poproś kogoś by cię zawiózł do szpitala..