Miedź systematycznie zyskuje na popularności, nie tylko dzięki swoim walorom estetycznym, ale także dzięki wysokiej funkcjonalności. Jest ona używana od zarania dziejów – już. starożytni Egipcjanie używali naczynia oraz kubki miedziane. W późniejszym czasie trafiła ona do Europy, gdzie rozpoczął się prawdziwy boom na miedziane wyroby. Co musisz wiedzieć o tym pierwiastku?
Miedź – krótki zarys historyczny
Miedź to jeden z najdłużej używanych przez człowieka metali. Szacuje się, że po raz pierwszy została ona wykorzystana jeszcze w epoce kamienia, w eneolicie. Wówczas starożytni Egipcjanie docenili jej właściwości. Początkowo wykonywali oni z niej najprostsze kubki miedziane czy naczynia. Jednak z biegiem czasem ich konstrukcje z użyciem miedzi stawały się coraz bardziej zaawansowane, na co pozwoliła przede wszystkim wysoka wytrzymałość tego metalu. Około 2750 r. p. n. e Egipcjanie wybudowali cały system rur wodociągowych, które po dziś dzień są w dobrym stanie, a oglądać je można w muzeum. Jest to przykład, który doskonale ukazuje jak trwałe są wyroby miedziane. W późniejszym czasie umiejętność wytapiania miedzi i tworzenia z niej narzędzi posiedli także Europejczycy oraz mieszkańcy Azji Mniejszej. Miedź przyczyniła się do jednego z największych kroków cywilizacyjnych – utwardzenie jej wraz z cyną rozpoczęło epokę brązu. Miała ona także duży wpływ na rozwój handlu międzynarodowego i produkcji w wielu krajach.
Współczesne zastosowania miedzi
Kubki miedziane, naczynia miedziane lub dzbanki miedziane to jedne z najpopularniejszych wyrobów miedzianych. Cechuje je przede wszystkim wysoka funkcjonalność, dlatego też używane są już od starożytności. Właściwości antybakteryjne i przeciwzapalne jakie posiada miedź sprawiły, że niegdyś była używana w szpitalach. Kubki miedziane pełne wody pozostawiane były na kilka godzin, dzięki czemu do umieszczonej w nich wody przedostawały się jony miedzi. Neutralizowały one żyjące w wodzie toksyny, dlatego też używane były do odkażania ran i łagodzenia stanów zapalnych. Powszechnie używane są także naczynia miedziane, które wykorzystują doskonałe właściwości miedzi, w zakresie przewodzenia ciepła. Garnki czy patelnie wykonane z miedzi równomiernie rozprowadzają ciepło, dzięki czemu zapobiegają przypaleniu. Jednak miedź ma o wiele szersze zastosowania – używana jest jako materiał na piorunochrony oraz wykorzystuje się przy budowie turbin do wiatraków w elektrowniach wiatrowych.