Morfologia krwi w ciąży

Być może będziesz zdziwiona, kiedy po kolejnej wizycie u swojego ginekologa zaleci ci on ponowne badanie krwi. W końcu do tej pory robiłaś sie je bardzo rzadko, po co teraz robić je co miesiąc?

Okazuje się, że morfologia krwi jest po to, by lekarz mógł regularnie kontrolować, co się dzieje w twoim organizmie. Badanie to wskazuje, jakie mechanizmy obronne się uruchamiają, gdy np. dochodzi do jakiejś infekcji czy też dzięki niej wykryć można początki anemii. Lekarz zwróci uwagę przede wszystkim na poziom hemoglobiny, erytrocytów, na liczbę leukocytów (większa ilość świadczy o infekcji), liczbę płytek krwi.

Erytrocyty (krwinki czerwone) – E, RBC – 3,5 do 4,5 mln/mikrolitr.

W trakcie ciąży naturalnie masz ich nieco mniej, ale ich zbyt niski poziom może świadczyć o niedoborze witaminy B12, kwasu foliowego, żelaza, może też mieć związek z utratą krwi.

Glukoza – 70-105 mg%
Zbyt wysoki poziom może być groźny, ponieważ jest związany z zagrożeniem cukrzycą. Zbyt niski poziom natomiast wskazuje na to, że jesz zbyt mało węglowodanów, co może być niezdrowe zarówno dla ciebie, jak i dla dziecka. Generalnie, poziom glukozy w czasie ciąży powinien utrzymywać się mniej więcej na tym samym poziomie.

Hemoglobina – Hb, HGB – 11,5-13,5 g/dl
Zbyt niski poziom (poniżej normy) wskazuje na anemię związaną ze zbyt małą ilością żelaza w twoim organizmie.

Hematokryt (gęstość krwi) – Ht – 37-52%
Wynik interpretuje się w zależoności od pozostałych elementów morfologii. Najczęściej wyższy poziom wskazuje odwodnienie, a niższy niedokrwistość.
Leukocyty (krwinki białe) – L, WBC – 10-15 tys./mikrolitr
Jeśli jesteś w ciąży wyższy wynik nie powinien cie martwić – jest normalny. Natomiast zbyt wysoki wskazuje infekcję lub uszkodzenie tkanek, a zbyt niski – chorobę hematologiczną.

Płytki krwi (trombocyty) – PLT – 100-300 tys./mikrolitr
Są bardzo ważne, ponieważ odpowiadają za krzepliwość krwi, dlatego muszą być kontrolowane przez całą ciążę.
Żelazo całkowite – 60-150 mikrogram/dl
Jego zbyt niski poziom wskazuje na niedokrwistość.

Post Author: DzieciakStyl