Przyrost wagi w ciąży

W ciąży będziesz rosła. Będziesz ważyła coraz więcej i będziesz też zajmowała coraz więcej miejsca. Nie przejmuj się tym, przecież doskonale wiesz, że to całkowicie normalne zjawisko fizjologiczne. Jednak musisz też uświadomić sobie kilka spraw.

Przyrost masy ciała nie może być zbyt duży, a zależy od tego, ile wcześniej ważyłaś. Statystycznie przyrost wagi wynosi około 20%. Zbyt mały lub zbyt duży przyrost wagi może oznaczać nieprawidłowy przebieg ciąży. W każdym razie jeśli tyjesz, nie martw się dopóki tyjesz w tempie prawidłowym. Nie przejmuj się też utratą figury – po porodzie, jeśli będziesz karmić piersią, szybko powinnaś wrócić do wagi zbliżonej do tej sprzed ciąży.

Jeśli włożysz też w to trochę pracy (aerobik, aktywność fizyczna), masz duże szanse powrotu do dawnej sylwetki. Poznaj zatem kilka faktów:

  • W czasie ciąży w organizmie gromadzi się duża ilość wody i płynów ustrojowych, które zwiększają wagę, ale w ciągu kilku dni po porodzie zostają wydalone.
  • Łożysko w ciąży donoszonej waży około 0,5 kg.
  • Twoje piersi znacznie się powiększą w związku z rozwojem gruczolów mlecznych i przygotowaniem ich do wytwarzania mleka.
  • Płyn owodniowy pod koniec ciąży waży około 1,5 litra.
  • Donoszony noworodek to waga około 2,5 do 4 kg.
  • Powiększona macica przed porodem waży 1 kg (przed około 0,5 kg). Po około 6 tygodniach po porodzie wraca do dawnej wagi.

To całkiem spora część kilogramów, które przybędą ci podczas ciąży. Reszta to niestety tkanka tłuszczowa, ale jest ona niezbędna, bo konieczna do wytworzenia odpowiedniej ilości pokarmu. Dzięki temu twoje dziecko nie będzie głodne, a ty nie będziesz musiała męczyć się z przygotowywaniem mu posiłków i karmieniem butelką.

Nieprawidłowy przyrost wagi jest zazwyczaj wynikiem albo nadmiernego zatrzymywania się wody w organizmie (przy tzw. gestozie, czyli zatruciu ciążowym), albo przy nieprawidłowym odżywianiu (przejadanie się lub niedożywienie).

Post Author: DzieciakStyl