Ruchy dziecka w ciąży
To moment, na który z niecierpliwością czeka każda przyszła mama: wyczucie pierwszych ruchów dziecka w ciąży to niesamowite, wzruszające doświadczenie. Teraz uświadomisz sobie w pełni, że w Twoim brzuchu naprawdę ktoś zamieszkał…
Kiedy pierwsze ruchy?
Tak na prawdę ruchy, które wyczujesz, nie są pierwszymi wygibasami malucha. Zaczyna się wiercić już w 7 tygodniu życia, ale jego pierwsze wyczyny odczujesz mniej więcej w 20 tygodniu. Zdarza się, że można je wyczuć już w tygodniu 16., szczególnie jeśli już kiedyś byłaś w ciąży lub jesteś bardzo szczupła. Na samym początku możesz nie odróżnić ruchów dziecka od na przykład skurczów jelit, jednak w pewnym momencie przestaniesz mieć wątpliwości.
Trudno określić jednoznacznie, kiedy ruchy te powinny być odczuwalne, a magiczna granica 20 tygodni często jest bardzo elastyczna. Zależy to od wielu czynników w tym na przykład tuszy przyszłej mamy lub mniejszą wrażliwością zakończeń nerwowych. Takie mocne kopniaki, czasem nawet bolesne, można wyczuć dopiero po 24 tygodniu ciąży, wcześniej są to bardzo delikatne muśnięcia. Jednak aby się nieco uspokoić i przestać się niepotrzebnie stresować warto iść do swojego lekarza, żeby sprawdził, czy z dzieckiem jest wszystko w porządku.
A jaki jest repertuat ruchów malucha? Wcale duży, szczególnie jak na kogoś, kto ma mięśnie dopiero od kilku tygodni. Dziecko w twoim brzuchu fika koziołki, kopie, przeciąga się, dotyka ścian worka owodniowego, kręci głową. A poza tym ssie kciuk, czasem zdarza mu się czkawka, a nawet robi miny. I wszystko to sprawia mu radość – maluch lubi się ruszać, a wiemy to stąd, że robi to bardzo często.
Na początku będzie to przypominało łaskotanie motyla lub jakby pękały bąbelki wody sodowej – zresztą sama najlepiej będziesz to sobie umiała określić, bo to indywidualna sprawa. Pierwsze ruchy będziesz czuła sporadycznie, najczęściej wieczorem, gdy spokojnie się położysz maluch da ci znać, że żyje. Z czasem ruchy te będą coraz wyrazistrze aż w końcu w III trymestrze zaczniesz zauważać, jak twój brzuch się rusza i w końcu twój partner wyczuje je bez problemu dłonią. Dojdzie w końcu do tego, że pod koniec ciązy doskonale będziesz wiedzieć czym cię twoje ukochane dziecko właśnie uderzyło na przykład w żołądek lub przeponę.
Ilość ruchów dziecka
Od pierwszego momentu, gdy wyczujesz ruch dziecka, będziesz ich w jakiś sposób podświadomie oczekiwać i zaczniesz się niepokoić gdy tylko zauważysz, że się nie rusza. Zupełnie niepotrzebnie. Każde dziecko ma własny rytm i to, że maluch twojej koleżanki wierci się nieustannie nie znaczy, że twój ma na to aż taką ochotę. Może na przykład zacząć wiercić się w nocy, gdy ty będziesz spała (chyba że cię obudzi kopniakiem w przeponę, wtedy natychmiast przestaniesz się denerwować, że coś z nim jest nie w porządku). Jednak warto zwracać uwagę na rytm ruchów malucha i sobie je gdzieś notować. Mogą okazać się wartościową informacją dla twojego lekarza. Przyjmuje się, że średnio ilość ruchów dziecka wynosi około 10 na godzinę. Nagłe osłabnięcie ruchów lub nagła mocna aktywność mogą świadczyć, coś się może dziać. Jednak nie panikuj, jeśli da ci spokój na przykład na 2, 3 godziny – może po prostu spać.
Idź do lekarza…
– jeśli po 22 tygodniu ciąży nadal nie odczuwasz ruchów dziecka, na wszelki wypadek,
– jeśli ruchy te się gwałtownie zmien iają, są albo nasilone albo słabsze niż zazwyczaj,
– jeśli nie czujesz ruchów, a ostatnie zauważyłaś 12 godzin wcześniej.